Som vi tipsat om tidigare är det viktigt att hålla ett någorlunda jämt flöde på sin blogg. Läsarna av bloggen vänjer sig ofta vid ett visst tempo, och du riskerar att förlora läsare under de perioder då du inte bloggar lika mycket som du brukar.

För att undvika längre uppehåll i ditt bloggande är det därför en bra idé att bestämma ett normalt tempo som är något lägre än vad som känns bekvämt. Därutöver skriver du sedan några ytterligare inlägg som du gör klart men låter bli att publicera.

När du sedan vill eller behöver göra ett uppehåll i ditt bloggande så har du redan några inlägg ”sparade på hög” som du kan publicera och därmed bibehålla någon form av tempo. Ofta går det bra att dra ned lite på taken, det är långa perioder av totalt uppehåll som är förödande för din blogg.

Ämnen som lämpar sig bra för att spara undan för senare publicering är ofta sådant som inte har med nyheter att göra. Exempelvis kan olika typer av guider, tips, bra länkar etc vara uppslag för inlägg att förbereda.