Idag ska vi gå igenom och recensera bloggen ”Cornucopias?”. Det är Sveriges största blogg inom samhälle och ekonomi samt behandlar en mängd olika ämnen, men mest inom information och politik. Den är oberoende, alltså saknar den koppling till ett mediehus, förening eller en politisk organisation.

Det första vi lade märke till på Cornucopia?s blogg är den rena och enkla designen. Layouten gör det lätt att navigera, vilket vi uppskattar. Bloggen innehåller också en mängd olika artiklar, som alla är välskrivna och informativa. Vi uppskattar också att det finns ett sökfält, så att du lätt kan hitta det du söker. Blogginläggen ger intressanta insikter och uppdateringen är kontinuerlig.

Om bloggen – Cornucopias?

Cornucopia? är en svensk blogg som fokuserar på nutida frågor som rör nyheter, information och politik. Bloggens huvudskribent är Lars Wilderäng men innehåller också en del gästskribenter.

Lars Wideräng är både författare, till bland annat thrillern Drönarhjärta, föreläsare och tidigare IT-konsult med en magister i datalogi från Göteborgs Universitet.

Det finns en hel del fördelar med denna blogg, främst att den berör samhällsviktiga frågor som vi kanske inte är bortskämda med i bloggvärlden i övrigt. Generellt sett är bloggvärlden ganska ytlig där livsstil, skönhet och mode oftast är dominerande ämnen. I Cornucopias?-bloggen är det dock helt andra saker som florerar, ämnen som oftas tas upp är: säkerhetspolitik, tillväxt, investeringar, beredskap, samhällsskydd samt energifrågor. Inläggen är även välskrivna och researchade.

Det finns däremot även negativa aspekter. Bloggen tar upp känsliga ämnen som är aktuella just då, just nu handlar det mycket om Ukraina och Ryssland till exempel, och det kan vara svårt att veta vad som är sant och falskt. Bloggen kan alltså innehålla en del fel, och är inte vetenskapligt grundad, men det flaggar dem också själva för när de i ”Om denna blogg”-sektionen själva faktiskt skriver – citat ”Bloggens ambition är att ha fel i allt”. Vilket i sig är en intressant vinkel.

Utvärdering – fördelar och nackdelar

På det hela taget gillar vi Cornucopia?s blogg. Det är inte en blogg som spelar spel, utan de kör med öppna kort och tydlighet är fokus. Den har en bra blandning av informativa artiklar och författaren har en riktigt engagerande skrivstil. Det finns dock några saker som vi skulle ändra på, bland annat är designen lite daterad och skulle behöva en uppdatering.

På det hela taget är Cornucopia?s blogg en bra källa till information om nutida samhällsfrågor. Läsarna bör dock vara medveten om bloggens fel och brist på vetenskapliga bevis. Man bör ta allt som skrivs med en nypa salt, speciellt när det kommer till ekonomi och investeringar – och absolut inte ta finansiella råd på största allvar utan rådfråga finansiella rådgivare istället.

Summering

På det hela taget tycker vi att Cornucopia?s blogg definitivt är värd att läsa. Den är informativ och välskriven och täcker ett brett spektrum av ämnen. Det finns dock också områden som skulle kunna förbättras. Med några justeringar skulle den kunna bli en ännu bättre resurs för personer som är intresserade av att lära sig om samhällsfrågor, energi och ekonomi.

Cornucopia?s blogg är trots allt en bra plattform för alla som vill lära sig mer om nutida frågor samt hålla sig insatt i dagens nyheter.

Vad tycker du om Cornucopia?s blogg? Finner du den informativ eller ej? Låt oss veta  i kommentarerna!