Tidigare på bloggskolan, i artikeln ”Vad ska jag blogga om?” har vi skrivit om vikten att välja rätt ämne innan du startar din blogg. Detta är alltid av största vikt, men är kanske ännu viktigare om du redan från början har för avsikt att tjäna pengar på ditt bloggande.

Som bloggare finns det många sätt att tjäna pengar på, beroende på vilken typ av ämne du väljer:

  • Visa annonser som direkt anknyter till ditt ämne, exempelvis om du bloggar om tekniska prylar eller en produkt.
  • Visa annonser som indirekt anknyter till ditt ämne, exempelvis tillbehör för hästar om du bloggar om att rida.
  • Skapa en så allmänt poppulär blogg så att du kan tjäna pengar på nästan vilken typ av annonser som helst. (svårat!)
  • Blogga för att enbart indirekt göra reklam för en produkt som du själv säljer.

Några frågor att fundera över är också:

  • Finns det annonsörer inom mitt område? Hur mycket betalar de?
  • Kan du visa annonser inom ditt ämne utan att helt förlora din trovärdighet?
  • Lämpar sig ditt ämne för aktiv eller passiv annonsering? Där aktiv annonsering innebär att du i dina inlägg tar ställning för det du försöker sälja och har produktlänkar (som du tjänar pengar på) direkt i dina inlägg. Passiv annonsering innebär istället att du exempelvis visar annonser ute på kanten och som inte direkt relaterar till varje inlägg.

Det finns ett antal fällor som du bör se upp med. Överväg därför särskillt följande.

  • Är din målgrupp verkligen intresserad av att handla? Ett exempel inom bloggvärlden är just inkomstkällor på webben och sökmotoroptimering. Läsare av denna typ av bloggar är ofta väl insatta och uppdaterade och klickar därför sällan på reklam. Gäller detta kanske även ditt ämne? Hör dig för!
  • Hur mycket betalt får du för annonser inom ditt område? Du måste sälja välldigt mycket av något om du bara får en krona per avslut, eller få mycket stora mängder besökare om du bara får betalt 5 öre per klick på en annons.
  • Risker du att förlora i förtroende? Just läsare av bloggar reagerar ofta starkt negativt på reklam och sk. ”affiliatelänkar” direkt i inläggen. Du kan läsa mer om detta i artikeln ”Skapa förtroende för din blogg”.

Vill du läsa mer om hur du kan tjäna pengar på din blogg kan vi rekomendera dig att läsa Problogger, rund kvadrat och ”gör din blogg poppulär”.